European restart a heart Day Europejski / Dzień Przywracania Czynności Serca

European restart a heart Day

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy 16 października uczestniczyła w biciu rekordu Polski w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja została przeprowadzona przy współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy  z okazji  “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, który przypada właśnie 16 października. Uczestniczyło w niej 90 uczniów, w tym aktywnie resuscytację wykonywało 50 uczniów, pozostali przyglądając się utrwalali sobie tę czynność. Byli to uczniowie klas trzecich, czwartej b i szóstych, którzy od godziny 12:00 do godziny 12:30 bez przerwy prowadzili resuscytację czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Dzieci ćwiczyły na fantomach, wszyscy zaopatrzeni byli w jednorazowe maseczki do ćwiczeń, wspierani także przez nauczycieli, posiadających kwalifikacje w tym zakresie (Gabriela Gorol, Justyna Kaczmarczyk, Justyna Kluza, Renata Flakus, Nina Wolska). Całe wydarzenie było sfotografowane i nagrane przez Tobiasza Janusa. Wszystkim zaangażowanym i wspierającym akcję dziękuję za pomoc, w szczególności uczniom resuscytującym, którzy zawsze z wielką chęcią uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach.