Akcja Sprzątanie Świata 2020

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Akcja „Sprzątanie Świata” 2020

Za nami kolejna edycja międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata’’, która odbyła się pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz,założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2020’’ odbyła się w trzeci weekend września.

W tym roku przebieg akcji był nieco inny niż zwykle ze względu na czas pandemii. Działania edukacyjne skupiały się na aktywizowaniu uczniów i podnoszeniu świadomości ekologicznej związanej z odpadami i utylizacją.

W czasie zajęć lekcyjnych starszym uczniom klas 4-8 zaprezentowano film edukacyjny pt. „Śmieci nasze powszednie”. Przedstawiał on skąd bierze się taka ogromna ilość odpadów, jak ograniczyć to zjawisko i jak dalej postępować, gdzie śmieci powinny być składowane, jak je utylizować. Ponadto uczniowie dowiedzieli się co można uzyskać z odpadów takich jak szkło białe i kolorowe, różnych rodzajów metali, plastiku i papieru. W czasie pogadanki każdy mógł wypowiedzieć się jak u niego w gospodarstwie domowym postępuje się z odpadami.

Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna przypominająca skąd wywodzi się akcja „Sprzątanie Świata”, kto ją zainicjował, jaki jest jej cel.

Uczniowie klas VII przygotowali gazetki informacyjne w obu budynkach szkoły promujące właściwą segregację śmieci.

Klasy VI wykonały prace plastyczne nawiązujące tematyką do akcji Sprzątania Świata i czystości środowiska przyrodniczego.

Uczniom klas młodszych 1-3 rozdano ulotki informacyjne (zakładki, naklejki, kalendarzyki) przedstawiające prawidłową segregację odpadów ze szczególnym uwzględnieniem plastikowych butelek typu PET. Wykorzystując te materiały przeprowadzono w tych klasach pogadanki.

Ostatnim punktem naszych obchodów trwających ponad tydzień było ogłoszenie indywidualnego konkursu plastycznego, związanego tematycznie z akcją Sprzątanie Świata 2020, w 2 kategoriach wiekowych: klasy VI oraz I-III.

Spłynęło wiele pięknych prac, wymagających dużego wkładu pracy w ich wykonanie. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i świetnymi pomysłami.

Komisja oceniające prace w składzie: Nina Wolska, Renata Flakus, Jolanta Flakus, Agnieszka Tyka, Ewa Duda – Zaręba wyłoniła 3 zwycięzców w obu kategoriach.

Kategoria klasy VI:

I.            Miejsce - Bartłomiej Grzelczak, klasa VI A

II.            Miejsce – Julia Strzelecka, klasa VI C

III.            Miejsce – Natalia Wanat, klasa VI A

Kategoria klasy I-III:

I.            Miejsce – Malwina Kaczka

II.            Miejsce – Inga Pliczko

III.            Miejsce – Miłosz Klajnowski

Po ogłoszeniu wyników pani dyrektor Lilianna Lakomy - Brząkała wręczyła uczniom zasłużone dyplomy i nagrody.

Podsumowując, celem tych wszystkich działań było wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów i uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata.

Szkolny koordynator akcji:

Daria Płaszczymąka