Ekspedycja Smaków

Szkoła  z Woźnik  wyruszyła na Ekspedycję Smaków do Tesco w Tarnowskich Górach

30 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Woźnikach odwiedzili sklep Tesco
w Tarnowskich Górach. 16 uczniów z klasy IIc wyruszyło na wyprawę po sklepie pod przewodnictwem dwóch przemiłych pań – pracownic sklepu, które przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zadań do rozwiązania. Wędrując po kolejnych działach sklepu dzieci w ciekawy i przystępny sposób zdobywały umiejętności potrzebne w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Poznały wiele nieznanych dotąd produktów. Dowiedziały się co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia człowieka.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od stoiska warzywnego. Tam mogliśmy zobaczyć i dotknąć,  wiele znanych  i mniej znanych warzyw. Potem udaliśmy się na dział owoców. Na  mapie świata odszukaliśmy miejsca pochodzenie różnych owoców, które się tam znajdowały. Kolejny etap wyprawy to owoce suszone. Okazało się, że niektóre z nich są znacznie lepsze od słodyczy. W dziale przypraw mogliśmy zobaczyć wiele suszonych ziół. Mieliśmy również okazję zobaczyć, powąchać a nawet spróbować świeżych ziół, które rosły w doniczkach. Następnie oglądaliśmy różne rodzaje kasz, mąki i makaronów.  Nie wszyscy wiedzieli, że istnieją ciemne makarony. W dziale nabiału wiele emocji i zaciekawienia wzbudziła plansza obrazująca jak należy prawidłowo czytać etykiety i na co zwracać uwagę podczas czytania składu danego produktu. Już teraz wiemy, które produkty wybierać. Szlak wyprawy doprowadził nas do jajek. Tam pani pomogła nam odkodować stemple na jajkach. Na zakończenie przeszliśmy na dział z wodą mineralną. Poznaliśmy różne rodzaje wody i ich składy. Dowiedzieliśmy się, jak niedobór wody wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.  Zapamiętamy, że woda i soki ze świeżych owoców powinny zastąpić kolorowe oranżady, colę i podobne produkty. Wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy w ekspedycji.
Z niecierpliwością słuchaliśmy kolejnych wskazówek, wykonywaliśmy  zadaniach, rozwiązywaliśmy zagadki. Bardzo angażowaliśmy się w poszukiwanie ukrytych pomiędzy towarami naklejek, z których po zakończeniu wyprawy ułożyliśmy piramidę żywieniową. Wyprawa bardzo się nam podobała. Po skończonej ekspedycji, na zapleczu sklepu, sami skomponowaliśmy sobie zdrową przekąskę z jogurtu oraz owoców i bakalii.  Na koniec ekspedycji każdy z nas otrzymał w prezencie paczkę podróżnika ze zdrowymi przekąskami oraz książeczkę edukacyjną. Dostaliśmy również prezent dla szkoły w postaci boksu edukacyjnego.
To była wspaniała i pouczająca wyprawa.

Dziękujemy!