"PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII"

Po raz kolejny w naszej Szkole realizowany jest program "Porcja Pozytywnej Energii", mający na celu kształtowanie u dzieci tak ważnego nawyku codziennego spożywania owoców i warzyw. Program stara się także przedstawić niezwykle istotny wpływ warzyw i owoców dla zdrowia człowieka.

Chyba każdy z nas wie, jak ważne jest zjadanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw każdego dnia. Regularne spożywanie ok. 500 g owoców i warzyw dziennie stanowi nie tylko urozmaicenie naszej diety, ale przede wszystkim dostarcza organizmowi niezbędnych witamin, mikroelementów i wspomaga namnażanie się "dobrych" bakterii flory jelitowej.

~ ~

Nasza Szkoła kolejny rok z rzędu wzięła udział w IV edycji programu "PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII", organizowanego przez producenta suszonych przekąsek sporządzonych z owoców i warzyw Crispy natural. W związku z tym, z początkiem kwietnia odbyliśmy cykl lekcji poświęconych zdrowemu odżywianiu się.

Najpierw wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat całej idei programu. Następnie, z uwagą obejrzeliśmy prezentację o witaminach, którą przygotowali dla nas autorzy programu.

Wspólnie odczytaliśmy także wiersz Jana Brzechwy "Na straganie" oraz rozwiązaliśmy zagadki o owocach i warzywach.

Dalej, powiedzieliśmy sobie, w jakiej postaci możemy zjeść marchewkę i jabłko oraz skosztowaliśmy zdrowych smakołyków, które przygotowała dla nas Pani. Były to: sok marchewkowy, plasterki jabłka, plasterki marchewki i marchewka ugotowana. Wszystko bardzo nam smakowało. Mieliśmy też okazję spróbować suszonych przekąsek firmy Crispy natural, które zostały nam przesłane przez organizatora programu.

Potem przeszliśmy do najlepszego punktu tego dnia, a mianowicie do przygotowania SAŁATKI OWOCOWEJ. Każdy z nas miał ze sobą owoce, nożyki, deseczki i talerzyki potrzebne do sporządzenia sałatki. Oczywiście nie zapomnieliśmy o umyciu rąk! Obieranie i krojenie owoców dało nam wiele uciechy. Potem tylko wymieszaliśmy i .. już można było przystąpić do jedzenia! :-) Owoce, jakie znalazły się w naszej sałatce to: jabłka, gruszki, truskawki, banany, kiwi, pomarańcze i mandarynki. Dodaliśmy też pokrojoną marchewkę.

Po zjedzeniu zdrowej porcji owoców, obejrzeliśmy jeszcze prezentację o przewodzie pokarmowym. Pani omówiła nam jego budowę i powiedziała, za co odpowiedzialne są poszczególne części.

Jakby tego było mało, zrobiliśmy jeszcze piękne prace plastyczne o znaczeniu owoców i warzyw dla naszego zdrowia. Prace, opatrzone wymownym hasłem "Jedzmy owoce i warzywa - to nam się dla zdrowia przyda", zawisły na tablicy przed wejściem do naszej klasy.

Na koniec otrzymaliśmy książeczki o smoku do samodzielnego czytania w domu.

~ ~

Dzień z programem "Porcja Pozytywnej Energii" był dla nas niezwykle "owocny". Wszystko bardzo nam smakowało, było dla nas bogactwem witamin i źródłem uśmiechów na naszych twarzach. Wiele się dowiedzieliśmy. Będziemy pamiętać o regularnym jedzeniu owoców i warzyw. Pomaga nam w tym także nasza Szkoła, która serwuje nam świeże owoce, warzywa i soki niemalże każdego dnia. Oby wszystkim nam to wyszło na zdrowie.

Smacznego!