Szkoła Podstawowa |im. Józefa Lompy |w Woźnikach

ul. Powstańców Śląskich 7 tel. 781 982 047 - sekretarka tel. 781 982 048 - dyrektor tel. stacjonarny-34 3573470 e-mail: szkolawozniki@wp.pl

Dzień Świętego Patryka

Tegoroczny marzec obfitował w naszej szkole w wiele wydarzeń. Wśród nich znalazły się po raz pierwszy obchody Dnia św. Patryka. Święto to przypada 17 marca i jest wyrazem pamięci o patronie Irlandii, który ją chrystianizował, a istotę Trójcy Świętej wytłumaczył mieszkańcom przy użyciu trójlistnej koniczyny. W związku z tym nasi uczniowie przyozdobili się w zielone stroje i baloniki oraz  zabawne koniczynki. W czasie zajęć dzieci obejrzały prezentację nt. Irlandii, jej symboli, życia św. Patryka i  obchodów święta ku jego czci. Miały też okazję do spróbowania swoich sił w tańcu irlandzkim. Efektem tych działań było przygotowanie prac plastycznych oraz poznanie słownictwa angielskiego nawiązującego do obchodzonego święta.  Dzieci szczególnie ucieszyła możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce z irlandzkim krasnalem, którego nazywa się leprechaun. Według legendy zna on miejsca ukrycia skarbów, ale nie ma ochoty zdradzać tej tajemnicy. Często też mówi się, że jego skarb znajduje się „po drugiej stronie tęczy”.  

Dzień uświetniły spontaniczne gry i zabawy z zielonymi balonikami w roli głównej, co pokazało, że nieszablonowe nauczanie  (jak można było się spodziewać) przynosi oczekiwane efekty i zachęca do poznawania kultury oraz języka innych krajów europejskich.

 

 Pomysł na obchody Dnia św. Patryka był owocem szkolenia „Talking to people. Inquiry based and cooperative methodology” prowadzonym przez szkołę English Matters w Dublinie, które odbyły w czasie wakacji nauczycielki uczestniczące w projekcie  „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, finansowanego z POWER SE, a w naszej szkole realizowanego pod nazwą „Szkoła otwarta na Europę”.