Wizyta w Dublinie - Talking to people. Inquiry based Inquiry based and cooperative methodology

Znalezione obrazy dla zapytania fundusze europejskie wiedza edukacja rozwój logo

 

 

 

W dniach od 18.06.2017 do 30.06.2017 r. panie:     Aneta Rygoł,  Sylwia Szulc,  Agnieszka Tyka,  Nina Wolskauczestniczyły w zagranicznym szkoleniu  „Talking to people. Inquiry based and cooperative methodology” prowadzonym przez szkołę English Matters w Dublinie, które odbyły w ramach realizacji projektu  „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, finansowanego z POWER SE, a w naszej szkole realizowanego pod nazwą „Szkoła otwarta na Europę”.  

Celem odbytego  szkolenia było m.in.: podniesienie poziomu znajomości i posługiwania się językiem angielskim, poznanie nowych, atrakcyjnych i efektywnych metod nauczania, wymiana doświadczeń w edukacji z nauczycielami z innych krajów europejskich oraz zdobycie wiedzy na temat Irlandii. Szeroko omawiano problemy społeczne tego kraju, rozwój naukowy, sztukę, literaturę, historię, geografię, edukację,  sport, styl życia itp.

Zajęcia skupiały się na interakcji uczestników całego programu. Prowadzono je z wykorzystaniem ciekawych metod nauczania, które nauczycielki wykorzystują teraz w swojej pracy, aby wspierać zdobywanie kluczowych kompetencji przez naszych uczniów. 

Szkoła English Matters zapewniła przybyłym  również wizyty kulturalne w miejscach o znaczeniu archeologicznym, artystycznym i historycznym w wielokulturowym europejskim otoczeniu. Umożliwiła też zwiedzenie irlandzkiej stolicy.

 Dublin to miasto usytuowane nad Morzem Irlandzkim, u ujścia do Zatoki Dublińskiej rzeki Liffey,  która dzieli je na dwie, znacząco od siebie różniące się części: nowoczesną i zamożną Southside oraz Northside. Zajęcia odbywały się codziennie w najstarszej uczelni Irlandii – Trinity College. Została ona założona w 1592 przez królową Elżbietę I na terenie dawnego klasztoru augustianów. Tutaj też kursantki  odwiedziły Trinity College Library, gdzie od końca XVII wieku przechowywano datowany na 800 rok manuskrypt -  "Księgę z Kells".

Kolejną atrakcją Irlandii są niezwykłe Klify Moheru. To  odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego ciągnący się przez 8 km. W najwyższym miejscu osiąga wysokość  214 m. W drodze powrotnej do Dublina  można też delektować się niecodziennymi pejzażami, na tle których kręcono znane  filmy, np. "Oświadczyny po irlandzku", "Brave Heart" i "PS I love you".

Na pewno także  te czynniki wpłynęły dodatnio na efektywność odbytego szkolenia.

Poszerzanie wiedzy i umiejętności  w ramach projektów zagranicznych stanowi inspirację do działania zarówno dla  nauczycieli, jak i dla uczniów. Zajęcia przybliżające kulturę   europejską pomagają motywować dzieci do nauki, a co za tym idzie – sprawiają, że odnoszą one jeszcze częściej szkolne sukcesy, dlatego już teraz przygotowujemy się do udziału w następnych przedsięwzięciach unijnych.

 

                                                         

NA GÓRĘ