Kurs językowy w Dublinie

Znalezione obrazy dla zapytania fundusze europejskie wiedza edukacja rozwój logo

Nauczyciel z woźnickiej Szkoły Podstawowej uczestnikiem kursu językowego w stolicy Irlandii

Już po raz drugi, jako nauczyciel Szkoły Podstawowej w Woźnikach otrzymałam możliwość wyjazdu na kurs językowy do kraju anglojęzycznego. Tym razem za destynację obrałam stolicę Irlandii - Dublin. Szkołą, w której odbywały się zajęcia była EF School - Education First. Kurs językowy trwał 2 tygodnie, w dniach od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. Zajęcia odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku o zmiennych porach – rano bądź po południu. W ramach kursu w ciągu dwóch tygodni zrealizowałam w sumie 64 godziny intensywnej nauki języka angielskiego. Głównym założeniem było oczywiście sukcesywne podnoszenie indywidualnych kompetencji językowych, ale także praca nad akcentem czy wzmocnienie poczucia pewności siebie w posługiwaniu się językiem. Duży nacisk kładziono na pracę grupową i partnerską. Stosowane przez nauczycieli metody dydaktyczne pozwalały przyswajać nową wiedzę i doskonalić umiejętności w sposób interesujący i przede wszystkim efektywny. Kurs rozpoczął się od mobilnego rozwiązania testu badającego poziom wiedzy i umiejętności z języka angielskiego. Zakończył się zaś ponownym zbadaniem kompetencji językowych, a co za tym idzie - otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego umiejętności oraz paszportu mobilności.

Po zajęciach, w ramach wolnego czasu zwiedzałam oraz poznawałam kulturę, sztukę i kuchnię Irlandii. Dzięki skrzętnie zaplanowanemu zwiedzaniu, udało mi się zobaczyć wiele znanych i odwiedzanych przez turystów miejsc. Były to np. narodowe muzea oraz galerie (National Gallery of Ireland, National Museum), biblioteka narodowa, Trinity School (uczelnia Trójcy Świętej), Dublin Castle (zamek dubliński), City Hall (ratusz) oraz szereg kościółów i katedr, jak np. katedra Św. Patryka, kościół Św. Teresy, kościół św. Anny, kościół św. Audoena, katedra Kościoła Chrystusowego.

Podczas weekendu udało się wyjechać na wycieczki całodniowe, aby zobaczyć Cliffs of Moher (Klify Moheru), płaskowyż w The Burren, miasteczko Galway i przejechać wzdłuż dzikich wybrzeży Atlantyku, a także Glendalough, znanego jako miasteczko dwóch jezior, uroczą wioskę Avoca, gdzie mieści się tradycyjny warsztat tkacki oraz miejsce zwane The Meeting of the Waters (Spotkanie Wód). Największe wrażenie zaś zrobiły na mnie widoki górskie i jeziora w Wicklow Mountains.

Wyjazd na kurs językowy to bez wątpienia źródło wielu nowych doświadczeń i przeżyć. Udział w nim z pewnością przyczyni się do poprawy jakości kształcenia, a zaobserwowane metody pracy z uczniami zostaną wykorzystane również na zajęciach w naszej szkole. Zdobyte umiejętności i wiedza posłużą jako ubogacenie lekcji oraz wpłyną na poprawę ich atrakcyjności, co będzie prowadziło do wzrostu poziomu motywacji uczniów i ich wiedzy o krajach europejskich.

Magdalena Nowak