W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

"SZNITKA CHLEBA"

Pszaja ci sznitko chleba
sucho i posmarowano,
chciołbych byś boła zy mnom
co wiecor i co rano.

Dzisiaj razem z klasą IIa byliśmy na wycieczce w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy film, który nie tylko wzbogacił naszą wiedzę na temat chleba, jego pochodzenia i wypieku, ale przede wszystkim miał na celu nauczyć nas szacunku dla chleba. Po muzeum oprowadzał nas sam właściciel pan Mankiewicz, który bardzo cielawie opowiadał o różnych zgromadzonych w muzeum eksponatach. Wysłuchaliśmy też jego pogadanki, z której dowiedzieliśmy się między innymi jak sam w czasie wojny omal nie umarł z głodu. W interesujący sposób wyjaśniał nam, dlaczego chleb należy szanować i nie wolno go nigdy wyrzucać.  W trakcie zwiedzania wykonaliśmy bułeczki z przygotowanego dla nas ciasta, które potem piekły się w piecu napełniając wspaniałym zapachem całe muzeum. W czasie, gdy nasze bułeczki piekły się, my przenieśliśmy się do dawnej szkoły. Pisaliśmy rysikami na tabliczkach, oglądaliśmy dawne stroje szkolne, tornistry, piórniki, podręczniki oraz wiele innych zgromadzonych tam ciekawych przedmiotów. Zauważyliśmy, że nasza szkoła znacznie różni się od szkoły, do której chodzili nasi dziadkowie i pradziadkowie.
Po zjedzeniu pysznych, ciepłych jeszcze bułeczek pożegnaliśmy się  i udaliśmy się na plac zabaw, aby chwilę się pobawić.

Drugim etapem naszej wycieczki było kino. Pojechaliśmy do Bytomia do Galerii Handlowej Agora i tam w Cinema City bejrzeliśmy film pt;"Wyprawa Magellana".
Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.