Wyjazd nauczycieli do Turcji - Istambuł.

Spotkanie organizacyjne.

Wyjazd do Turcji, do Istambułu obył się w dniach 23-30 listopada 2019 r. W wizycie tej uczestniczyła pani dyrektor Aldona Hryciuk,  Lidia Michalska oraz Nina Wolska. Wyjazd miał charakter organizacyjny. Do Istanbułu przybyli również nauczyciele z Estonii, Hiszpanii i Bułgarii.

Pierwszym punktem było spotkanie wprowadzające, gdzie szkoły prezentowały swój kraj, region oraz szkołę.

Następnie omówiono cele i harmonogram spotkań. Zapoznano się z trendami żywieniowymi w krajach szkół partnerskich.  Analizowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów. Rozmawiano o zachowaniach żywieniowych i otyłość, zaburzeniach odżywiania wśród nastolatków .

Podczas wizyty nauczyciele odwiedzili szkołę turecką, gdzie zostali serdecznie przywitani przez dyrektora, społeczność szkolną, nauczycieli oraz rodziców. Zapoznali się z systemem edukacyjnym Turcji. Odwiedzili stołówkę szkolną, analizowali jadłospis, rozmawiali z szefem kuchni odnośnie doboru posiłków dla danej grupy wiekowej oraz ich kaloryczności.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu przyglądali się zajęciom ruchowym w szkołach, przedszkolach.

Podczas spotkań rozmawiano o przedsięwzięciach, które zostały już wykonane: została założona grupa na FB, utworzono projekt eTwinning oraz przeprowadzono konkurs na logo projektu.

W czasie pobytu w Turcji nauczyciele mogli zobaczyć piękne miejsca w Istambule: Muzeum Historyczne, Panoramę 1453, Miniaturk, Galata Tower, Sultanahmet Mosque, Hagia Sophia, Topkapi Palace, Basilica Cistern, BINBIRDIREK, Across Maiden Tower, Historical District SIGHTSEEING (KUZGUNCUK), ÇAMLICA Tepesi, Uskudar.

Prowadzono dyskusje w małych grupach, podczas których omawiano metodologię wyboru i angażowania uczniów i ich rodziców w sprawy związane z odpowiednim odżywianiem się, walką z nadwagą i otyłością wśród nastolatków. Koordynatorzy omawiali treści następnych spotkań oraz to, co każdy zespół musi zrobić w przyszłości, ustalali terminy następnych spotkań w pozostałych krajach.