70-lecie Szkoły Podstawowej!

       70 –LECIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JÓZEFA LOMPY W WOŹNIKACH

 

 

        Taki dzień zdarza się raz na 70 lat! W naszym miasteczku miał miejsce

20 września tego roku, kiedy to  Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Woźnikach obchodziła 70 – lecie swojego istnienia. Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym. Przybyli na nią liczni goście. Byli wśród nich:  Burmistrz Miasta i Gminy Woźniki – Alojzy Cichowski, nauczyciele uczący w naszej szkole obecnie i w poprzednich latach, absolwenci i obecni uczniowie szkoły oraz ich rodzice, a także  księża z woźnickiej  parafii.  Z kościoła zebrani udali się do szkoły.  Pochód rozpoczynał sztandar szkoły wraz z innymi pocztami sztandarowymi oraz orkiestrą, za którymi podążali zebrani goście.

        Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia rozpoczęta przemówieniem pani dyrektor Aldony Hryciuk, a następnie Burmistrza Woźnik. Na sali znajdowała się najstarsza żyjąca nauczycielka ucząca w naszej szkole – pani Adelajda Zdebik, której zebrani gromkim chórem zaśpiewali „Sto lat”.  Tu i tam dało się  dostrzec kręcące się w oczach łzy wzruszenia.  Potem uczniowie klas pierwszych w odświętnych strojach ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, a następnie z humorem zaprezentowali wiedzę zdobytą w krótkim czasie kształcenia szkolnego  oraz  umiejętności  recytatorskie i muzyczne. 

        Następnie na scenę wkroczyli uczniowie pozostałych klas, prezentując się równie wytwornie jak ich młodsi koledzy.  Zgromadzeni usłyszeli ulubione wiersze wielu pokoleń. Mieli również  okazję zobaczyć uczniów w popisach tanecznych, a  nawet wysłuchać ich gry na różnych instrumentach.  Nie obyło się także bez ekscytującego pokazu karate w wykonaniu naszych wychowanków.

         Po zakończeniu części artystycznej wszyscy z przejęciem rozpoczęli zwiedzanie budynku szkoły.  A było co oglądać, bo na tę okazję przygotowano wystawy: Harcerskie wspomnienia i Osiągnięcia sportowe Szkoły Podstawowej w Woźnikach.  W izbie regionalnej zgromadzono  stare fotografie oraz przedmioty niezbędne w gospodarstwie domowym oraz inne. W jednej z sal lekcyjnych przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą uroczystości poświęcenia sztandaru szkoły. Każdy mógł raczyć się ciastem, kawą bądź herbatą i spacerować  po szkole, porównując jej obecny piękny wygląd z dawnym.  Można też było zakupić książkę  pt. „Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy 1938 – 2008”  i znaleźć w niej swoje nazwisko.

          Wspomnieniom i rozmowom nie było końca. Wracaliśmy do domu późnym wieczorem, a nasze twarze  promieniały radością z możliwości uczestniczenia w tak niecodziennym wydarzeniu, zaś w sercu pozostała nutka zadumy i wzruszenia na myśl o tych niezapomnianych latach spędzonych w murach naszej kochanej szkoły.

Opracowała: p. Agnieszka Tyka

NA GÓRĘ