Malta-szkolenie ICT Skills and Technology Enhanced Learning

Pierwsza grupa nauczycieli naszej szkoły wyznaczyła sobie za cel poznanie nowych technik informacyjno-komunikacyjnych, które można wykorzystać w nauczaniu, aby było ono bardziej atrakcyjne i efektywne. Techniki informacyjno – komunikacyjne, w skrócie TIK,  należą do  technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej. Szkolenie idealnie realizujące nasze założenia odbywało się na Malcie, gdzie przebywałyśmy od 6 do 18 lipca br.

Malta to wyspiarskie państwo-miasto, które leży  w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, około 80-90 km na południe od Włoch. Obejmuje archipelag Wysp Maltańskich, ale znaczna większość ludności zamieszkuje główną wyspę.

Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu Malta od wieków była interesującym miejscem dla wielu cywilizacji i imperiów europejskich. Władali nią Fenicjanie, Rzymianie, Maurowie, Kawalerowie Maltańscy, a także Brytyjczycy (do roku 1964). Każdy zdobywca pozostawił po sobie trwały ślad, co spowodowało, że Malta jest wprost skarbnicą zabytków. Można tu obejrzeć cały wachlarz  niezwykłych miejsc, od megalitycznych świątyń,  przez średniowieczne fortyfikacje, aż po  pozostałości II wojny światowej.

Malta swoją niezwykłość zawdzięcza zachwycającym  formom skalnym. Najpiękniejsze  z nich to na pewno Blue Grotto i Azure Window, które można podziwiać, wypływając w morze specjalnie przygotowanymi łódkami.

Niezaprzeczalnie, Malta to także raj dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć  języków i poznać rówieśników z całej Europy, a nawet z całego świata. Są tutaj  bowiem bardzo dobrze funkcjonujące językowe ośrodki szkoleniowe. Pod tym względem przoduje miasto St. Julian’s,  w którym ulicami wprost płynie wielojęzyczny tłum. Tam też mieściła się nasza szkoła- Executive Training Institute.

Zajęcia odbywały się codziennie od godz. 8.30 do 13.30. Prowadzono je w języku angielskim, co spowodowało, że mogłyśmy sprawdzić poziom znajomości tego języka, utrwalić ją i udoskonalić. Jak się przekonałyśmy, ciągły kontakt z osobami obcojęzycznymi  to  idealny sposób na  naukę.

Kurs, w którym uczestniczyłyśmy, pokazał nam, jak projektować własne strony internetowe, jak tworzyć blogi, gry internetowe, jakie narzędzia multimedialne wykorzystać  w pracy z  tablicą interaktywną, aby edukacja stawała się dla dzieci coraz bardziej atrakcyjna i była dla nich, a także  dla nas – nauczycieli, źródłem satysfakcji.  Cieszymy się, że mogłyśmy brać w nim udział. Skończyły się wakacje, więc będziemy mieć okazję, aby przedstawić dzieciom nowe możliwości informacyjno-komunikacyjne, a co za tym idzie - razem twórczo i przyjemnie uczyć się w nowym roku szkolnym.

Uczestniczki wyjazdu: mgr Aneta Rygoł, mgr inż. Sylwia Szulc, mgr Agnieszka Tyka i mgr Nina Wolska