Drużyna Harcerska

Co słychać u "Trampów"?

Rok szkolny 2009/2010

Drużyna ogółem liczy  26 harcerzy, w tym 21 uczniów SP Woźniki i pięciu uczniów Gimniazjum w Woźnikach. Pracują w trzech zastępach: "Włóczykije", "Wędrowcy", "Czarne Stopy".

Harcerze brali udział w ważnych wydarzeniach i uroczystościach na terenie szkoły, miasta Wożniki oraz w Hufcu ZHP w Lublińcu. (70 rocznica bitwy pod Woźnikami).

• W dniu 2 września 2009r. delegacja harcerzy brała udział w uroczystości patriotycznej ku czci poległych łanów podczas walk z Niemcami w 1939 roku. Uczestniczyli we Mszy Świetej, pęłnili honorową  wartę pod pomnkiem Bohaterów Września oraz przy mogile polskich żołnierzy. Brali udział w spotkaniu z ułanami Tarnowskiego Oddziału Jazdy Konnej.
  • Przyjęto nowych członków-uczniów klas IV (10 osób). Zapoznanie z planem pracy drużyny na rok szkolny 2009/10
  • Zorganizowano imprezę andrzejkową

-poznanie tradycji andrzejkowych

-wróżby, konkursy

-zabawa przy muzyce i poczęstunek.

• Harcerze uczestniczyli w uroczystym przekazaniu Światła Betlejemskiego. w dniu 18 grudnia 2009r. ośmioosobowa grópa harcerzy wyjechała do Lublińca, gdzie brała udział w spotkaniu opłatkowym Hufca ZHP. Najważniejszym momentem było przekazanie Światełka Pokoju poszczególnym drużynom. Wyjazd był możliwy dzięki pomocy pana Jana Ordona, kierowcy busa.
  • W styczniu 2010r. odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyła cała drużyna: śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem.
        Walentynki w drużynie

• Zorganizowano pocztę walentynkową wspólnie z SU:
          - audycja przez radiowęzeł
             - zbieranie i doręczanie kartek walentynkowych
          - koncert życzeń dla uczniów i nauczycieli.

Udział w uroczystościach szkolnych.

• Pod kierunkiem drużynowej włączyli się w przygotowanie programu artystycznego na akademie z okazji Święta Niepodległości, Konstytucji 3 Maja oraz ku czci Jana Pawła II.

• Przygotowanie do złożenia Przyrzeczenia.

• Zorganizowanie gry terenowej, w której wzieli udział uczniowie SP oraz Gimnazjum.

Uczestnicząc w podchodach wykazali się wiedzą z zakresu:

-symboliki harcerskiej

-orientacji w terenie

-przyrody

-sprawności fizycznej

• Nauka piosenek, pląsów, zabaw harcerskich, przez cały rok.
  • Zdobywanie sprawności oraz stopni harcerskich przez cały rok, takich jak ochotnik, tropiciel, młodzik.

• Zorganizowanie wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Zwiedznie zamku w Mirowie.

Gawęda na temat historii jurajskich warowni.

• Złożenie Przyrzeczenia przez 13 członków.

Wspólne zabawy i pląsy.

Pobyt w sanktuarium w Leśniowie, poznanie historii klasztoru.

Wyjazd do Złotego Potoku:

-zwiedzanie dworku poety Zygmunta Krasińskiego

-zwiedznie źródeł Zygmunta i Elizy.

W zorganizowanie imprezy chętnie pomagali: Siostra Scholastyka oraz druh  hm Marian Chojnacki, ktOrzy również uczestniczyli w

uroczystości składania Przyrzeczenia-wręczanie Krzyża ZHP.

• Harcerze kolportowali "Biuletyn Ziemi Woźnickiej", a zarobione pieniądze wpłacano na konto SKO.

-170 zł-dofinansowanie za przejazd autokarem na wycieczkę

-50 zł-na nagrody rzeczowe dla harcerzy (książeczki)

• Podsumowanie pracy

Przyznano sprawności i stopni za całoroczną pracę.

Przyznano nagrody dla najlepszych: dyplomy, nagrody książkowe(6), książeczki zakupione z pieniędzy za Biuletyn.

• Rekrutacja na kolonie i obozy do Kokotka.

Rok szkolny 2010/2011                                             Co nowego w drużynie "Trampy"

• We wrześniu odbuł się Harcerski Start! Przyjęto nowych członków z klas IV.

• Dużym zainteresowaniem cieszyły się biegi na orietację, które prowadził hm pan Marian Chojnacki. Harcerze uczyli się posługiwać mapą, kompasem oraz poznali zasady marszu na arymet.
  •  Tradycją naszej drużyny jest przekazywanie Światła Betlejemskiego, które otrzymaliśmy 17 XII 2010r. na Jasnej Górze.
  • 7 harcerzy wyjechało na zimowisko do kokotka, gdzie spędzali ferie w atrakcyjny sposób.
  • Bardzo ważnymi elementami w pracy harcerskiej jest wychowanie patriotyczne. Drużyna harcerska włączyła się w obchody ku pamięci Tomasz Kołodzieja, zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940r. Troje harcerzy niosło dary światła podczas Mszy Świętej, a następnie grupa harcerzy pełniła honorową wartę przy obelisku podczas posadzenia Dębu Pamięci na górze Florin. Harcerze godnie pełnili swoją funkcję, ładnie prezentowali się w mundurkach harcerskich. Na pewno nie zapamiętają to historyczne wydażenie.
  • Nagrodąza całoroczną pracę był udział w wycieczce na JuręKrakowsko-Częstochowską3.VI 2011r.

w programie było:

-zwiedzanie ruin zamku

-poznanie historii warowni i Jurajskich legend

• Najważniejszym , punktem było złożenie Przyrzeczenia. do którego przystępowało dziewięciu uczniów. Otrzymali krzyże harcerskie z rąk p.k. Wiktora oraz W. i M.Chojnackich. Następnympunktem w programie był pobyt w sanktuarium w Leśniowie oraz zwiedzanie jaskiń w Złotym Potoku. Pełni wrażenia wruciliśmy wieczorem do Woźnik.