Włochy

W październiku 2019 r grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką dwóch nauczycieli wyjechała na tygodniowy wyjazd zagraniczny w ramach projektu „Pleasant Schools by Web 2.0 Tools”. Wyjazd odbył się w dniach 14.10-21.10.2019r.

Uczniowie zagościli we włoskiej miejscowości San Salvo, mieszczącej się nad Morzem Adriatyckim w centralnej części Włoch. Wraz z nimi do urokliwej, niewielkiej miejscowości (19km²) zjechali uczniowie oraz nauczyciele z Rumunii, Turcji oraz Portugalii.

Wszystko to w ramach uczestnictwa w projekcie „Pleasant Schools by Web 2.0 Tools”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską. W dużej mierze projekt dotyczy zagrożeń płynących z Internetu i oddziałujących na młode pokolenia.

Podczas wyjazdu uczniowie mogli nie tylko poznać i opisywać zagrożenia, jakie czyhają na nich w Internecie, ale także dzielić się swoimi spostrzeżeniami z uczniami z innych krajów oraz szukać takich metod alternatywnych, aby móc im skutecznie przeciwdziałać. Służyły temu liczne spotkania, wycieczki, zajęcia dodatkowe ze śpiewu oraz tańca, a także możliwość poznawania ludzi oraz zawierania przyjaźni międzynarodowych.

Już pierwszego dnia, po hucznym powitaniu uczniowie mogli uczestniczyć w wycieczce do malowniczej miejscowości Vasto. Tam podziwiali piękne nadmorskie widoki oraz mogli delektować się niezwykłą architekturą.

Niezwykłym punktem wyjazdu była także całodniowa wycieczka do Grotte di Castellana oraz do przepięknej miejscowości Alberobello, w której niezwykłą atmosferę tworzą domki trullis, czyli jednopoziomowe budynki mieszkalne, zbudowane z kamienia wapiennego, na planie kwadratu lub koła, kryte stożkowatym dachem. Ich widok oraz przechadzanie się pomiędzy nimi to było coś niesamowitego!

Uczniowie odbyli także krótką wycieczkę do Termoli, gdzie mogli zwiedzić główne alejki oraz katedrę i średniowieczną starówkę.

Uczestnicy wyjazdu brali także udział w warsztatach, dzięki którym na zakończenie wyjazdu zaśpiewali piosenkę o zagrożeniach w Internecie oraz zatańczyli wraz z innymi uczestnikami lokalny włoski taniec.

Nie wspominając już o wspaniałościach włoskiej kuchni, które każdego dnia znajdowały się na stołach. Przechadzając się po uliczkach San Salvo z wyśmienitymi lodami w ręku, zachwycali się architekturą, pięknem okolicy oraz wyjątkowo dobrą pogodą.

Wyjazd był nie tylko okazją do samorozwoju, dzięki możliwościom rozwijania swoich umiejętności językowych oraz poznawania innych ludzi, ale także ciekawą i pouczającą lekcją, jak w czasach wszechobecnego Internetu oraz mediów społecznościowych, nie dać się złapać w sidła pułapek, jakie mogą na nas czekać w Internecie.