Zadanie certyfikacyjne październik 2023r.

W październiku skupiliśmy sie na różnych aspektach stresu.

Fragm. artykułu ze strony SMP: "Stres jest to zespół specyficznych i ogólnych reakcji organizmu na zdarzenia lub bodźce, które zakłócają jego równowagę i wystawiają na próbę lub przekraczają jego zdolność radzenia sobie. Warto podkreślić, że stres jest normalną reakcją biologiczną każdego organizmu; fizjologicznym zjawiskiem związanym z procesami życiowymi. Stres towarzyszy nam wszystkim i jest zwykłą reakcją na codzienne sytuacje – nie tylko negatywne, ale i pozytywne. (...)"

Realizacja zadań:

Zadanie 1.

Warsztaty dla ucznia- zrealizowane na godzinach wychowawczych.

Wyzwania 5-minutowe realizowane są na początku każdej lekcji, oraz w sytuacjach kiedy nauczyciel zauważa sytuację stresową dla ucznia:

1. Weź wdech nosem, a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. 1… 2… 3…
  2. Kontynuuj miarowe oddychanie i przy każdym wydechu pomyśl: ,,relaks” lub ,,odprężenie”.
  3. Przeszukaj swoje ciało i sprawdź czy nie ma w nim jakichś napiętych partii. Jeśli tak, spróbuj rozluźnić te mięśnie twego ciała, które dotychczas nie zostały w pełni zrelaksowane.
  4. Kontynuuj miarowe oddychanie.

Uczniowie uczą się kontrolowanego oddychania oraz rozluźniania ciala i emocji poprzez skupienie i śmiech.