Kronika klasy 3a - rocznik 2004, wychowawca klasy mgr Nina Wolska!

NOWY ROK SZKOLNY WITAMY JAKO UCZNIOWIE KLASY  III

 

     W dniu 2 września 2013 roku, po dwóch miesiącach wypoczynku, wróciliśmy do szkolnych ławek. O godzinie 9.00 wszyscy zebrali się w kościele parafialnym na mszy świętej.

Po jej zakończeniu udaliśmy się razem z naszą wychowawczynią panią mgr Niną Wolską do szkoły.

     Na placu apelowym pani dyrektor mgr Aldona Hryciuk porzywitała serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Powitaliśmy również młodszych kolegów z klas pierwszych. Następnie wszyscy rozeszliśmy się do swoich klas, aby spotkać się z wychowawcami i zabrać plan lekcji. W tym roku szkolnym będziemy uczyć się w sali nr 19 wraz z klasą IIIb.

     Nowy rok szkolny na pewno będzie udany i pełen niezapomnianych chwil.

 

WYBORY DO SAMORZĄDU KLASOWEGO

 

        Podobnie jak w poprzednim roku, wybraliśmy samorząd klasowy. Wszyscy uczniowie zagłosowali demokratycznie.

Oto on:

Przewodnicząca klasy: Michalina Zaręba

Zastępca przewodniczącej: Karolina Zaręba

Kronikarze: Karolina Zaręba i Julia Rozanka

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

    Kolejny już raz uczestniczyliśmy w akcji Sprzątania Świata. Tym razem zachęcaliśmy mieszkańców Woźnik aby segregowali śmieci. Przygotowaliśmy happenig, podczas którego głośno wypowiadaliśmy swoje hasła oraz mieliśmy okazję zaprezentować wcześniej przygotowane transparenty.

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

    W tym dniu 26 września świetnie się bawiliśmy, a także braliśmy udział w konkursie znajomości języka angielskiego.

 

WYCIECZKA "ZACZAROWANA ZAGRODA"

 

W październiku wybraliśmy się wraz z klasą IIIb do "Zaczarowanej zagrody" do Kuźnicy Starej. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw wyrabialiśmy glinę, z której następnie formowaliśmy przeróżne figurki: konie, serca, garnuszki, motyle i inne. Kolejnym punktem było czerpanie papieru, czemu towarzyszyły ciekawe opowieści właściciela tejże zagrody. Ale to nie koniec atrakcji ! Zdobyliśmy umiejętność robienia świeczek, a to heca ! Chyba już nikt tego nie potrafi, a my taki! Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski na grilu, które ze smakiem spałaszowaliśmy. Dziękujemy paniom wychowawczyniom za tak ciekawą i pouczającą wycieczkę.

 


ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

 

Nasza pani częto zabiera nas na podwórko, gdzie serwuje nam ciekawe zabawy i gry. Tym razem wykonywaliśmy "Portret naszego przyjaciela" na szkolnym boisku. Materiałem, z którego były one zrobione to wszystko to co znaleźliśmy: kamienie, kora, kapsle, dzika róża, trawa itp. Wyszło super!

 

 

BAJKA O SZCZĘŚCIU

 

    Lubimy bajki, dlatego chętnie obejrzeliśmy przedstawienie kukiełkowe zatytułowane "Bajka o szczęściu". Było ono pouczające, gdyż dowiedzieliśmy się jak ważna w życiu jest przyjaźń oraz to, że szczęście to mieć wokół siebie prawdziwych przyjaciół.

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW / DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Jak co rok do naszej społeczności uczniowskiej przyjęliśmy pierwszoklasistów. Składali oni ślubowanie w obecności nas wszystkich. Był jak zawsze bardzo donisły moment. W tym dniu uczestniczyliśmy również w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pamiętaliśmy także o nauczycielach, którym składaliśmy życzenia oraz podziękowania za trud i pracę włożoną w naszą edukację.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIĘŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najciekawszą inscenizację wierszy Juliana Tuwima. Nasza klasa zaprezentowała wiersz pt: "Lokomotywa". Zagraliśmy jak prawdziwi aktorzy czego dowodem było zajęcie I miejsca !!!!! Hura !!!!

 

ŚWIĘTO ZMARŁYCH

 

Każdego roku wybieramy się na cmentarz aby zapalić znicze na grobie patrona naszej szkoły Józefa Lompy, poległych zołnierzy oraz powstańców.

 


JUSTYN KOŁEK - GRZYBOZNAWCA

 

Mieliśmy okazję wysłuchać bardzo pouczających informacji dotyczących grzybów, którymi podzielił się z nami grzyboznawca - pan Justyn Kołek. Zdobytą wiedzę wykorzystamy w przyszłości.

 

ANDRZEJKI

 

Już kolejny raz wspólnie z naszą panią Niną Wolską świętowaliśmy klasowe andrzejki. Przygotowaliśmy wróżby, którymi wróżyliśmy sobie wspólnie. byłow iele zabawy i śmiech z przepowiedni dotyczących naszej przeszłości. Punktem najważniejszym było oczywiście lanie wosku. Zabawa była znakomita.

 

 

MIKOŁAJKI

 

Wiarzyliśmy mocno, że i w tym roku do nas zawita i tak też się stało. Odwiedziła na Mikołaj z całym swoim orszakiem aniołów i diabłów. Dostaliśmy prezenty, ci zaś którym zdarza się czasami rozrabiać zostali wysmarowani przez diabełki węglem.W tym dniu obejrzeliśmy przedstawienie kukiełkowe zatytułowane "Przydrożna kapliczka". Dowiedzeliśmy się jak cenna w życiu człowieka jest przyjaźń.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

To sobotnie popołudnie było wyjątkowe. Wraz z rodzicami i najbliższymi mieliśmy okazję wybrać się do naszej szkoły, aby tam móc obejrzeć Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. My podziwialiśmy pierwsze próby na scenie teatralnej naszej koleżanki Kingi Kurtyk. Byliśmy z niej dumni. Można było również skorzystać z wielu innych atracji, które w tym dniu oferowała nasza szkoła. 

 

KLASOWA WIGILIJKA

 

To czas zadumy i przemyśleń. Po wspólnym przygotowaniu stołu wigilijnego, zaśledliśmy do niego aby podzielić się opłatkiem, żłożyć sobie życzenia oraz zaśpiewać kolędy. Czętowaliśmy się smakołykami przygotowanymi przez naszych rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Składaliśmy życzenia nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły.

 

KARNAWAŁ

 

Był dzień radosny i kolorowy. Każdy był przebrany, każdy strój był ciekawy i wyjątkowy, Była zabawa przy muzyce oraz słodki poczęstunek. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie. Zabawa była znakomita.

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

 

Wspólnie z klasą IIIb i naszymi paniami wychowawczyniami przygotowaliśmy apel o zimie oraz bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych zatytułowany "Zimowa czarownica". Przedstawiliśmy scenki tematyczne, śpiewaliśmy piosenki o zimie a także udzielaliśmy rad i przestróg odnośnie bezpiecznych zabaw w czasie zimowego wypoczynku. Na zakończenie życzyliśmy wszystkim UDANEGO WYPOCZYNKU.

 

WALENTYNKI

 

Była to znakomita okazja by wyrazić swoją symatię do kolegi lub koleżanki. Wysłuchaliśmy koncertu walentynkowego i otrzymaliśmy kartki walentynkowe za pomocą "poczty walentynkowej" zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Na twarzach gościła radość. Pamiętajmy jednak, aby mówić sobie miłe słowa nie tylko od święta ale każdego dnia !!!!

 

 


 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Przygotowując się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wykonaliśmy prace konkursowe. Mówiły one o zagrożeniach, które mogą nas spotkać podczas korzystania z Internetu. Praca naszego kolegi - Jana Badyli otrzymała wyróżnienie. GRATULUJEMY !

 

MAMY CHOMIKA ! !

 

Po wielu rozmowach z naszą panią udało nam się ją przekonać, że bardzo pragniemy mieć chomika i że będziemy nim się zajmować i o niego dbać. Pani się zgodziła i to właśnie dzisiaj wybraliśmy się do sklepu zoologicznego aby kupić chomiczka. Jest cuuudowny, malutki, słodziutki. Ma klatkę z całym wyposażeniem, które dostaliśmy od naszej koleżanki Martyny Prochackiej, ziarenka od Jakuba Popielskiego oraz specjalne pudełeczko, w którym go przynieśliśmy do szkoły od Patryka Janusa. Dokupiliśmu mu jeszcze kilka smakołyków i już mieszka sobie w naszej klasie. Nadal myślimy nad imieniem, nasza pani Nina Wolska zaproponowała aby nazywał się Luluś, być może....

 

TUPTUŚ

 

Tak nazywa się nasz klasowy pupilek-chomik. Miewa się bardzo dobrze. Często się z nim bawimy, ma nawet specjalną kulkę, w której biega sobie po podłodze.

 

 

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

 

Tego dnia nie było lekcji bo cała szkoła na zielono witała wiosnę. Uczestniczyliśmy w konkursach sportowych takich jak skakanie na skakance, gdzie nasza koleżanka Julia Rozanka zajęła III miejsce, a kolega Bartosz Wilczek zdobył miejsce I - gratulujemy !!! Klasy I-III prezentowały również piosenki o tematyce wiosennej. My zaśpiewaliśmy piosenkę pt: "Idzie wiosna". To był super dzień.

 

KONKURSY

 

Chętnie uczestniczymy w konkursach.

27 marca Paulina Bułka uczestniczyła w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy "Wiem wszystko" w Lublińcu. Gratulujemy zaangażowania.

Tego samego dnia Michalina Zaręba i Jan Badyla kolejny raz wzięli udział w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia "Mały ratownik" zorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż w Lublińcu.Michalina zjęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do etapu okrękowego, który odbędzie się w Katowicach. Jaś zajął miejsce III. Gratulujemy ogromnego sukcesu !

 

WYCIECZKA DO FILHARMONII I NA WARSZTATY Z ŁYKA

 

Pewnego kwietniowego dnia nasza klasa wraz z panią wychowawczynią wybrała się do Filharmonii w Częstochowie, gdzie uczestniczyła w audycji zatytułowanej "Pac, łup, plum-to jest hałas albo szum". Zabawa z muzyką była cennym i pouczającym przeżyciem. Następnie udaliśmy się do Domu Kultury w Koziegłowach. Tam pani Izabela Churas, etnograf, opowiadała o tradycji wyrobów z łyka osikowego oraz prezentowała piękne rękodzieło wykonane z tegoż materiału. Punktem kulminacyjnym wycieczki były warsztaty, na których każdy z nas samodzielnie wykonał kwiaty z łyka, tworząc piękny i kolorowy bukiet. Wszyscy wróciliśmy do domu z własnym rękodziełem i uśmiechem na twarzy.

 

DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

 

Nasza klasa bardzo aktywnie włączyła się do zbiórki elektrośmieci. Uczniowie wraz z rodzicami przynoszą do szkoły zużyty sprzęt elektryczny, który następnie zostanie przekazany firmie zajmującej się zbiórką elektroodpadów. Klasa otrzyma punkty, a one zaś zostaną wymienione na

pomoce szkolne.

 

KLASOWY KONKURS "CZY ZNASZ KAJTKOWE PRZYGODY"

 

W klasowym konkursie zatytułowanym "Czy znasz Kajtkowe przygody?" udział brali wszyscy uczniowie naszej klasy. Bardzo ważne było aby dokładnie przeczytać lekturę a następnie rozwiązać test. Najlepszymi znawcami przygód śmiesznego bociana okazali się Jan Bdyla i Paulina Bułka. Otrzymali oni dyplomy oraz upominki. Gratulacje!

 

"PREZENT DLA NASZEJ PLANETY"

 

Bierzemy również udział w konkursie pod w/w tytułem organizowanym przez Fundację Veolia Woda. Naszym prezentem dla naszej planety będzie oczyszczenie domów z elektośmieci.

 

X TURNIEJ GIER I ZABAW O PUCHAR STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO

 

25 kwietnia uczestniczyliśmy w X Turnieju Zabaw i Gier o Puchar Starosty Częstochowskiego w Kamienicy Polskiej. W zawodach tych brało udział 7 drużyn z okolicznych szkół. Rywalizacja była zacięta a poziom bardzo wysoki. Nasza drużyna zajęła 5 miejsce, uczestnicy otrzymali czekolady, dyplom oraz piłkę dla klasy. Zabawa była znakomita.

 

TRZECIOTEŚCIK

 

12 maja zmagaliśmy się z egzaminem trzecioklasisty. Zadania były zróżnicowane i ciekawe. Każdy z nas pracował najlepiej jak potrafił. Pani wychowawczyni była z nas dumna.

 

KONKURS MATEMATYCZNY

 

W Cyklicznym Międzyszkolnym Konkursie zatytułowanym Zmagania z Matematyką, który odbył się 15 maja w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kamieńskich Młynach, reprezentowała naszą klasę Michalina Zaręba. Nasza koleżanka zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!

 

KLASOWY KONKURS "OPOWIADAMY LEGENDY"

 

Bardzo lubimy opowiadać. tym razem opowiadaliśmy legendy. Mistrzami w tej kategorii okazali się: I miejsce Karolina Zaręba, II miejsce Jan Badyla i III miejsce Michalina Zaręba. BRAWO!

 

WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

 

Już po raz kolejny odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji na temat budowy książki. Następnie rozwiązywaliśmy krzyżówki dotyczące bohaterów literatury dziecięcej. Mogliśmy również wypożyczyć książki zgodnie z naszymi upodobaniami. Czas ten umilił nam słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Groteckiej za zaproszenie i pani Urszuli Ścigale za interesujące opowiadanie.

 

FINAŁ ZBIÓRKI ELEKTROŚMIECI

 

Dzisiaj (29 maja) zakończylismy zbiórkę elektrośmieci. Po licznie zgromadzony zużyty sprzęt elektyryczny przyjechała specjalna firma zajmująca się recyklingiem odpadów. Za zebrane elektrośmieci otrzymaliśmy kody, które wymienimy na pomoce dydaktyczne dla uczniów naszej szkoły. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

 

DZIEŃ DZIECKA

 

Tego dnia wybraliśmy się do Patryka Jnusa, którego mama hoduje konie. Tam pani Jolanta Janus opowiadała nam o upodobaniach koni, o ich odżywianiu, dbaniu o nie i wielu innych ciekawostkach. Mogliśmy konie nakarmić a także zobaczyć je na wybiegu. W ogrodzie Patryka graliśmy w piłkę nożną lub na kocykach w gry planszowe. Pobyt umilił nam słodki poczęstunek przygotowany przez panią Janus. Pobyt ten był bardzo pouczający i na długo pozostanie w naszej pamięci. Pani Jolancie Janus słkadamy serdeczne podziękowania za poświęcony nam czas, który spędziliśmy bardzo mile.

 

ILUZJONISTA

 

Naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością iluzjonista, który wprowadził nas w atmosferę "magii" i "czarów". Niejeden z nas szeroko otwierał usta ze zdumienia, kiedy ilizjonista wykonywał swój pokaz. 

 

OKRĘGOWA OLIMPIADA PCK

 

4 czerwca odbył się ostatni etap zmagań z zakresu wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Najpierw Michalina Zaręba wywalczyła I miejsce w etapie Rejonowym w Lublińcu i tym samym zakwalifikowała się do etapu Okręgowego w Katowicach. Następnie wykonała z pomocą opiekuna SK PCK mgr Niną Wolską pracę plastyczną dotyczącą 95-lecia PCK, która została wysłana do Katowic. Tam też, w głównej siedzibie PCK odbył się konkurs wiedzy na szczeblu Okręgowym, w którym to Michalina zajęła I miejsce. To ogromny sukces i wyróżnienie - GRATULUJEMY.

 

ŚWIĘTO RODZINY

 

16 czerwca postanowiliśmy zorganizować Święto Rodziny, na które zostali zaproszeni nasi rodzice. Przygotowaliśmy dla nich część artystyczną, podczas której recytowaliśmy wiersze, graliśmy na fletach i śpiewaliśmy piosenki oraz część rozrywkową, gdzie wykonaliśmy układ taneczny do muzyki oraz zaprezentowaliśmy naszą interpretację wiersza "Lokomotywa", za którą zajęliśmy I miejsce. Wręczaliśmy rodzicom również laurki, oraz upominki wykonane własnoręcznie: dla mam świeczniki z masy solnej i kwiaty z łyka osikowego a dla tatusiów breloczki uszyte z filcu. Była także słodka niespodzianka. Dzień pełen wrażeń. 

 

WYCIECZKA

 

W czerwcu wybraliśmy się na wycieczkę do Bielska-Białej oraz do Pszczyny. Najpierw udaliśmy się do Bielska-Białej gdzie uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym pod tytułem "Calineczka" w Teatrze Lalek Banialuka. Następnie zwiedzaliśmy kulisy teatru, wysłuchaliśmy krótkiego opowiadania dotyczączego różnego rodzaju lalek występujących na scenie takich jak:  marionetki, pacynki, jawajki, kukiełki itp. Mogliśmy zobaczyć warsztat, w którym te lalki się wykonuje a następnie szyje się dla nich stroje. Kolejnym punktem był spacer uliczkami miasta pod pomnik Reksia, bohatera znanej nam bajki. Następnie udaliśmy się do Studia Filmowego Bolka i Lolka, gdzie zakupiliśmy wiele pamiątek. W pizzerii Kamera odpoczęliśmy i zjedliśmy oczywiście pyszną pizzę. Pożegnaliśmy się z tym urokliwym miasteczkiem i pojechaliśmy do Pszczyny, gdzie byliśmy w Zagrodzie Żubrów oraz w Skansenie Wsi Pszczyńskiej. Po tak ciekawym i pełnym atrakcji dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Woźnik. Wycieczka była bardzo interesująca, pełna humoru i dobrej zabawy!

 

BIEG O PUCHAR PREZESA UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO

 

Uczniowie naszej klasy w składzie: Bartosz Wilczek, Sebastian Morcinek, Jan Badyla, Karolina Zaręba, Michalina Zaręba oraz Julia Rozanka uczestniczyli w Biegu o Puchar Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie - Bartosz Wilczek w kategorii chłopców zajął III miejsce. Gratulujemy!

 

DYPLOMY

 

26 czerwca odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klas V oraz wręczenie wielu dyplomów za aktywny udział w organizacjach, akcjach, konkursach.

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

Każdy w tym dniu najpierw uczestniczył w mszy świętej a następnie udał się do szkoły, gdzie uroczyście żegnaliśmy się z kolegami z klas VI. Były wyróżnienia, nagrody i świadectwa oraz pamiątkowe zdjęcie z naszą panią, kwiaty i podziękowania, nie obeszło się bez wzruszeń.            Od września wkraczamy w kolejny etap szkolny, rozpoczniemy naukę w klasie IV.

Teraz W A K A C J E  ! ! ! ! ! ! !

 

 

 

NA GÓRĘ