SPRAWOZDANIE z podjętych działań w ramach ubiegania się o CERTYFIKAT „Szkoła Patriotów” w roku 2023

SPRAWOZDANIE

z podjętych działań w ramach ubiegania się
o  CERTYFIKAT „Szkoła Patriotów”

w roku 2023

Nazwa przedszkola/ szkoły

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi im. Józefa Lompy
w Woźnikach

Adres przedszkola/szkoły

42-289 Woźniki, Powstańców Śląskich 7

dr Lilianna Lakomy-Brząkała

Koordynator szkolny

mgr Renata Flakus

Miejsce pamięci (adres)

Cmentarz w Woźnikach, 42-289 Woźniki, ul. Tarnogórska 100

Opis miejsca pamięci, bohaterów, wydarzeń oraz informacji o przygotowaniu notacji do IPN.

Cmentarz położony przy ulicy Tarnogórskiej, został założony na przełomie XVII i XVIII wieku, powiększony w 1913 roku, niwelując przy okazji grodzisko. Teren cmentarza rozdzielony jest drogą na dwie części. Południowa, starsza, skupia się wokół kościoła p.w. św. Walentego. Aleje obsadzono szpalerami tui. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1805 roku. Znajduje się na nim również nagrobek Józefa Lompy – patrona naszej szkoły. Są tu mogiły powstańców śląskich, zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, o których nasza społeczność szkolna zawsze pamięta.

Przebieg podjętych i zrealizowanych w każdym miesiącu działań dot. uczestników wydarzeń historycznych oraz wybranych miejscami pamięci i ich bohaterów:

Miesiąc

Działanie

Osoby zaangażowane

luty

Wiosenne prace porządkowe na grobach Józefa Lompy – Patrona Szkoły oraz Powstańców Śląskich i żołnierzy poległych w pierwszych dniach września 1939 roku

Samorząd Uczniowski z opiekunem

marzec

Uczczenie 160. rocznicy śmierci Józefa Lompy – Patrona naszej szkoły. Nasi uczniowie wystąpili w przepięknym, uroczystym apelu, po którym społeczność szkolna prowadzona przez poczet sztandarowy, przeszła wspólnie na woźnicki rynek.

Wieńce i znicze uroczyście złożono przy pomniku naszego Patrona a także tradycyjnie przy jego grobie, na cmentarzu w Woźnikach.

Cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Beata Bacior, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Wincowska, radni, Dyrektor ZEASZ Zofia Cichowska oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Woźnikach

kwiecień

Laureatka II etapu VIII POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO "LUBI MI SIĘ TU BYĆ" - NASZE ULICE I ICH PATRONI. Uczennica przygotowała prezentację multimedialną na temat ulicy Powstańców Śląskich w Woźnikach (przy której zlokalizowana jest nasza szkoła) i znakomicie obroniła ją, przed finalistami oraz komisją konkursową, która była zachwycona jej publicznym wystąpieniem.

Nauczyciel opiekun oraz uczennica

Fakt historyczny – upamiętnienie mieszkańców Woźnik, biorących udział w Powstaniach Śląskich.

maj

Laureaci WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MULTIMEDIALNEGO WOJEWODY ŚLĄSKIEGO I ŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY pt. "WOJCIECH KORFANTY, CZŁOWIEK, KTÓRY PRZYWRÓCIŁ GÓRNY ŚLĄSK POLSCE". Nasi uczniowie brali w nim udział i zdobyli zaszczytne WYRÓŻNIENIE!

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu filmu o wybranym etapie życia Korfantego. Film zrealizowany przez naszych uczniów nosi tytuł "Wojciech Korfanty w Pałacu w Czarnym Lesie".

Zespół reprezentujący szkołę wraz z opiekunem i wicedyrektorem szkoły

Opiekunem drużyny była nauczycielka historii, Pani Jolanta Flakus, a podczas uroczystości laureatom towarzyszyła wicedyrektor Pani Renata Flakus.

czerwiec

Złożenie kwiatów na grobie Józefa Lompy – patrona naszej szkoły, w związku z zakończeniem roku szkolnego 2022/2023.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem

lipiec

Przerwa wakacyjna

sierpień

Przerwa wakacyjna

wrzesień

Uczczenie pamięć bohaterów września 1939 roku.

Po mszy św. odprawionej w kościele św. Walentego przez nowego proboszcza parafii w Woźnikach - ks. Bolesława Waśkiewicza, złożono kwiaty i znicze na mogile poległych oraz przy Pomniku Obrońców Ojczyzny.

Dyrektor, wicedyrektor, poczet sztandarowy, nauczyciele, uczniowie

Obecni byli także spadkobiercy tradycji kawaleryjskich: Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych.

msza św. w kościele cmentarnym św. Walentego

złożenie zniczy na mogile żołnierzy walczących w Bitwie pod Woźnikami (ul. Tarnogórska)

złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny (ul. Florianek)

październik

Corocznie nasi uczniowie pamiętają o poległych żołnierzach Bohaterach Września, uczestnikach i ofiarach Bitwy pod Woźnikami oraz o grobach Powstańców Śląskich.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności lokalnej. Uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunem, odwiedzili groby: naszego Patrona Józefa Lompy oraz spoczywających na woźnickim cmentarzu nauczycieli. Młodzież modlitwą i zapalonym zniczem wyraziła wdzięczność i szacunek za trud wychowania i nauczania naszej społeczności. . „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Uczniowie klas młodszych z wychowawcami uczestniczyli w spacerze patriotycznym na woźnicki cmentarz. Zapalili znicze na grobie patrona szkoły Józefa Lompy oraz na grobach poległych żołnierzy, powstańców śląskich i bliskich zmarłych. Upamiętnili bohaterów, uczcili pamięć żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz poznali historię swojego regionu.

Społeczność uczniowska wraz z nauczycielami.

Opis podjętych działań upowszechniających informacje o wydarzeniach lokalnych oraz bohaterach walczących o niepodległość.

Wszystkie wydarzenia upowszechniane są na szkolnej stronie internetowej, stronie FB oraz w prasie lokalnej – gminna Gazeta Samorządowa „Wiadomości Ziemi Woźnickiej”.

Woźniki, 15 października 2023 roku