W okresie od października do 20 grudnia uczniowie klas II a, II b oraz klasy I wraz z wychowawczyniami Gabrielą Gorol, Renatą Flakus, Haliną Pentak uczestniczyli w  międzynarodowym projekcie  - Christmas customs and traditions in my country  (Świąteczne zwyczaje i tradycje w moim kraju), do którego zgłosiło się 16 partnerów z różnych krajów.

Każda z klas z naszej szkoły indywidualnie realizowała swoje zadania. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i zdobyli nowe doświadczenia.

This project compose of 3 parts (each part should be completed in one week).

Second part: Creation of Christmas decorations or Christmas postcards. We can even exchange them during this part.

Third part: Listening and singing of Christmas carols.

CELE

POSTĘP DZIAŁAŃ

SPODZIEWANE REZULTATY

To know a new friends and to familiarize with christmas customs in partners school. The next to send some christmas cards and ornaments to the other children. We would like to also familiarize parents of our students and publish this materials on Twinspace and exchange our experience and ideas with partners school.