Technika mappingu na lekcjach plastyki w klasach 4-6

Technika mappingu na lekcjach plastyki w klasach 4-6

TECHNIKA MAPPINGU

NA LEKCJACH PLASTYKI

W KLASACH 5-6

 

 

Mind mapping to precyzyjnie zaplanowana struktura stymulująca do pracy obie półkule mózgu, ułatwiająca zapamiętywanie informacji, poprzez gromadzenie ich według analogicznych zasad, co mózg.

Metoda ta polega na zapisywaniu spostrzeżeń, wiadomości poprzez formy graficzne, dzięki czemu przyswajamy je w sposób naturalny i trwały.

Mapping jest techniką twórczego rozwiązywania problemów; rozwija wyobraźnię, intuicję i wizualizację, kształtuje zdolności percepcyjne, inwencję twórczą, kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów.

            Zadanie jakie mieli wykonać uczniowie klas 4 i 5, to wizualizacja państw w określonych kolorach (kolorach podstawowych). Następnie rozmieszczenie ich na dużym arkuszu i połączenie ich różnymi drogami w kolorach pochodnych.

            Zadaniem uczniów klas 6 była wizualizacja rzeczy i elementów, które kojarzą się z podstawowymi barwami. Namalowanie ich w wybranym kolorze, następnie w grupach utworzenie jednej kompozycji w kolorze niebieskim, czerwonym i żółtym. W pracy zbiorowej uczniowie mogli łączyć elementy

kolorami pochodnymi.

            Praca zbiorowa, jest pracą bardzo twórczą, uczniowie byli bardzo zaangażowani chętnie i z zaangażowaniem wykonali to zadaniem. Najlepszym dowodem na to, że ta praca dała im dużo satysfakcji, są ich wypowiedzi na ten temat.

Oto kilka z nich:

„…to było bardzo fajne i zabawne”

„Na tych zajęciach podobało mi się to, że każdy mógł zrobić własną pracę i drogę taką, jaką chciał”

„Najłatwiej było narysować drogę, ale potem była trudna decyzja, gdzie to przykleić”

„Były to bardzo ciekawe zajęcia, można było dobrze się przy tym bawić. Najtrudniej było ułożyć kompozycje. Chciałabym mieć częściej takie zajęcia.”

„…najbardziej podobała mi się praca ze swoim światem”.

„…chciałabym by takich zajęć było więcej”

                                                                      

Przygotowała mgr Hanna Wosz - Tatara

28.09.2011r.

NA GÓRĘ