Szkolny Turniej Dobrych Manier- rok szkolny 2011/2012!

.

Kiedy nie wiadomo, jak się zachować,

na wszelki wypadek lepiej zachować się przyzwoicie.

Antoni Słonimski

W dniu 21 marca 2012 r. w ramach obchodów Dnia Samorządności  odbył się Szkolny Turniej Dobrych Manier, którego celem było propagowanie wśród uczniów nawyków kulturalnego zachowania oraz wyrabianie świadomości norm obowiązujących w społeczeństwie.  W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny z klas IV – VI. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością  podstaw savoir -  vivre'u          i wskazać zasady poprawnego zachowania w trakcie różnych powszechnych sytuacji.

Najogólniej zasady savoir-vivre'u to: uśmiech,uprzejmość,życzliwość,punktualność,dyskrecja,lojalność,grzeczność. Wszystko to razem składa się na kulturę zachowania. Zasady dobrego zachowania, inaczej zwane bon ton, obejmują kilka dziedzin życia m. in: nakrywania, podawania do stołu i jedzenia, wyglądu, prezencji i właściwego ubioru, form, reguł towarzyskich, komunikowania się z ludźmi, zachowania się w szczególnych sytuacjach.

Zwycięskimi drużynami okazały się  ex aequo klasy V A i B w składzie: Dominika Badyla i Paulina Nowak (V a) oraz Weronika Cuglowska i Julia Chojnacka ( V b).

Oprócz tego uczniowie wyłonili

DAMĘ  DOBREGO  SERCA, którą została Marzena Danielczyk