Szkoła na parnasie- 2008/2009!

Szkoła na Parnasie

Od dwu lat uczniowie naszej szkoły, regularnie uczestniczą w projekcie edukacyjnym przygotowanym we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie, Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegaturą w Częstochowie, Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz nauczycielami częstochowskich szkół; przy współudziale: Muzeum Częstochowskiego, Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, Zespołu Szkół Plastycznych im. J.Malczewskiego w Częstochowie.

 

Szkoła na Parnasie- 26 wrzesień 2008r.

Romantyzm - czas narodów

Koncert odbył się z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Poświęcony był epoce romantyzmu w kontekście powrotu artystów: kompozytorów, pisarzy, malarzy do źródeł- miejsc, obyczajów, języków- swojego pochodzenia. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VIb.

 

Szkoła na Parnasie- 07 listopad 2008r.

Muzyka polska

 

                                               

W listopadowym koncercie sięgnęliśmy do skarbów polskiej kultury- dzieł kompozytorów, malarzy, literatów; do bohaterów historycznych i tych, którzy przetrwali w podaniach i legendach. Historia Polski pełna jest ważnych zdarzeń, które często stawały się inspiracją dla artystów- patriotów. Któż nie zna wielkich i bezcennych dzieł Jana Matejki jak choćby „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Kazanie księdza Skargi”? Który, nawet młody jeszcze Polak nie zna przynajmniej pierwszej zwrotki Roty z tekstem Marii Konopnickiej i muzyką Feliksa Nowowiejskiego? I czy każdy z nas, słysząc już pierwsze takty Poloneza Wojciecha Kilara, nie czuje poruszenia w sercu, a myśli same biegną gdzieś do bezkresnych polskich pejzaży, tych z obrazów Chełmońskiego, Wyczółkowskiego czy Gierymskiego.

Przyroda, sceny z życia polskiej wsi, legendy i wierzenia były niewyczerpanym źródłem natchnień nie tylko dla malarzy, ale też dla pisarzy i kompozytorów. Urokowi polskich tańców ludowych uległ Witold Lutosławski przedstawiając w swej Małej Suicie ich stylizowane wariacje.

Karol Szymanowski w Etiudzie b-moll w zachwycający sposób kreśli nostalgiczne, kresowe pejzaże. Henryk Wieniawski wydobywa z mroku dziejów największych polskich fantastycznych bohaterów i wplata ich historię w melodię swej własnej Legendy. Przykładów polskiej patriotycznej sztuki jest wiele. Zaprezentowali to podczas koncertu częstochowscy Filharmonicy. W koncercie wzięli udział uczniowie klasy VIa.

 

Szkoła na Parnasie- 19 grudnia 2008r.

Z folkiem na ty

 

Święta Narodzenia Pańskiego są, pośród wszystkich innych świąt, z pewnością najgłębiej zakorzenione w polskiej tradycji i obrzędowości. Niemalże każdy region kulturowy naszego kraju miał związane z tymi wyjątkowymi dniami oryginalne i niepowtarzalne zwyczaje, obrzędy, dekoracje czy potrawy. Wyjątkowa też byłą muzyka. Przyjście na świat Zbawiciela wyśpiewywano w gromkich pieśniach sławiących ten wyjątkowy dzień, w którym Bóg się rodzi, a moc truchleje. Na dobranoc grano ciche kołysanki, by mały Król Świata usnął na rękach zatroskanej Matki. Muzyczne tradycje świąt Bożego Narodzenia są niezwykle bogate, jednak coraz bardziej zapominane.

We współczesny świecie, gdzie kolędy, czy bardziej nawet piosenki o wigilijnej tematyce nastawiane są na zdobywanie pierwszych miejsc na listach przebojów, trudno znaleźć kolędy i pastorałki grane na tradycyjnych instrumentach i w wiernym tradycji wykonaniu. Grudniowy koncert z cyklu Szkoła na Parnasie swą muzyką wypełnił Kwartet Jorgi, legendarny polski zespół folkowy. Koncert był nie tylko okazją do wspólnego kolędowania, ale także do zapoznania się  muzyką klasyczną inspirowaną polskim folklorem. Muzycy grając na instrumentach ludowych , przywoływali dawną atmosferę rodzinnych spotkań pry wigilijnym stole.

 

Kwartet Jorgi- legendarny polski zespół folkowy, założony przez Macieja Rychłego, lider grupy, grający na fletach i piszczałkach o charakterze ludowym. Brzmienie zespołu sięga do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią i rozbudowaną improwizacją.

 

Szkoła na Parnasie- 16 styczeń 2009r.

Ze wspomnień papy Haydna

 

Koncert odbył się  udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej nawiązując swoją tematyką do epoki klasycyzmu, a poświęcony osobie i twórczości Josepha Haydna, pierwszego z trójki klasyków wiedeńskich- ojca klasycznej symfonii. W 2009roku mija dwusetna rocznica śmierci kompozytora. W koncercie wzięli udział uczniowie kl. Va oraz IVa

 

Szkoła na Parnasie- 07 marzec 2009r.

Szklana harfa czy anielskie organy?

 

NA GÓRĘ