Akcja "Ćwiczyć każdy może" - obszar 2 (scenariusze)

Scenariusz lekcji

Temat: Doskonlanie wystawienia i zbicia piłki

Dyscyplina:Siatkówka

Klasa/płeć:VI / mieszana

Ilość uczniów:12

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas:45min

Przybory: piłki siatkowe, siatka

Cele główne:

1.Umiejętności: wystawienie i odbicie piłki

        

2.Motoryczność:skocznośc , siła mm. ramion

3.Wiadomości: zasady wyboru postępowania indywidualnego i zespołowego podczas gry

        

4.Akcenty wychowawcze: współdziałanie w zespole

Imię i nazwisko prowadzącego:  mgr Krzysztof Fabiańczyk

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organ.-metod

1.Zorganizowanie grupy

1.Zbiórka, powitanie

2.Sparwdzenie przygotowanie do zajęć i obecności

3’

Dwuszereg,odłożenie biżuterii i zegraków

2.Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu lekcji

2.zasady wybory postepowania -indywidualnie czy zespołowo? – informacja W

1’

3.Rozgrzewka psychomotoryka profilaktyka

1.zabwa ożywiająca „berek siatkarski w parach” – ćw. poruszają się w postawie siatkarskiej, trzymaja się dłońmi za podudzia, berek może oderwać ręce od podłoża tylko w celu dotknięcia uciekającego.

2.će kształtujące z piłką

-         ćw RR – kozłowanie połki prawą i lewą ręką, wzmocnienie siły odbicia do  uderzenia o podłoże

-         će NN przysiad podparty, RR na piłce, wyprost NN, RR cały czas na piłce

-         ćw T szeroki rozkrok, piłka na podłożu , skłon T i toczenie piłki „ósemką” między stopami

-         ćw. RR i NN przysiad podparty, RR na piłce, wyrzut piłki w powietrze, wstanie i chwyt piłki w wyprostowane RR w górze nad głową

-         ćw T szeroki rozkrok, chwyt piłki oburącz ze spodu,szybki skłon i rzut piłki między NN za sobą w górę, chwyt piłki w wyskoku

podskoki – uderzenie piłki o parkiet wyskok i chwyt piłki w powietrzu

3’

1’

5x

45”

8x

7x

10x

Berek oznaczony  szrafą, może być więcej berków, rozsypka

Założenie siatki

4.Kształtowanie spraności i doskonlenie umiejętności

1.ćwiczący ustawieni w dwójkach.Jeden ćwiczący wystawiający w polu ataku tyłem do siatki.Drugi ćwiczący nagrywający w polu obrony przodem do siatki.odbicia piłki sp. górnym.Ćwiczący pod siatką po każdym odbiciu dotykają siatkę za sobą.

Na gwizdek zmiana miejjc i zadań w dwójkach

2.Ćw j.w. ćwiczący wystawiają w polu ataku, bokiem do siatki.nagrywający w polu obrony, przodem do siatki.odbicia sp górnym.Ćwiczący pod siatką odbija piłkę dwa razy, pierwsze odbicie (pośrednie) bokiem do siatki, w górę nad sobą, grugie w kierunku nagrywających, zmiana miejsc i zadań w dwójkach

2’

2’

Ważna dokładność nagrania do wystawiajacego

WAŻNA WYSOKOŚĆ ODBICIA POŚREDNIEGO

3.ćw j.w. nagrywający odbija piłkę sp.dolnym, zmiana miejsc i zadań w dwójkach

4.trzech na trzech z jednym odbijającym, ćwiczący       wykonują kolejno zagrywkę, ćw 2 odbiera zagrywkę sp. górnym lub dolnym, kierując piłkę do nr 1 , który wystawia piłkę do zbicia, ćwiczący nr 3 zbija piłkę.Po każdej akcji, drużyna odbierająca zagrywk ę wykonuje zamianę miejsc i zadań

5.Trzech na trzech z dowma odbierającymi – ćw. j.w. lecz ćwiczący nr 2 i 3  biorą udział w odbiorze zagrywki i w zbiciu piłki.

6.Trzech na trzech z zastawieniem i chwytem piłki  wobronie

ć.w. j.w 4 przy czym jeden ćwiczący wykonuje zastawienie, a drugi po zagrywce wbiega na boisko i próbuje złapać piłkę po zbiciu, po każdej akcji zmiana miejsc i zadań w drużynach

7.Turniej siatkówki 3x3

2’

3’

3’

3’

10’

            1

 

  2          

               3

zmiana po 1,5’

5..Uspokojenie organizmu

1.zab uspokajająca „Minutka”

1’

rozsypka

6.Czynności org-wychowawcze

1.Uporządkowanie sali i odniesienie przyborów

2.Zbiórka w dwuszeregu

2’

2’

7.Nastawienie do pracy samodzilnej

1.zachęcenie do uczęszczania na zajęcia SKSu

2.zachęcenie do wykonywania ćwiczeń porannych

2’

Scenariusz lekcji :

Dyscyplina: gry i zabawy

Temat: Gry i zabawy w kształtowaniu sprawności

Klasa/płeć: IV/mieszana

Ilość uczniów:14

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas:45min

Przybory:

Cele główne:szarfy, dwie piłki siatkowe

1.Umiejętności: znajomość gier i zabaw

2.Motoryczność:zwinnośc, szybkośc

3.Wiadomości: róznica między grą a zabawą

           

4.Akcenty wychowawcze: współpraca w zespole

Imię i nazwisko prowadzącego:  mgr Ewa Mrozek

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organ.-metod

1.Zorganizowanie grupy

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Sprawdzenie listy obecności i strojów sportowych

3’

Odkładamy biżuterię i zegraki

2.Motywacja do zajęć

1.Informacja o róznicach

 między grami i zabawami W

2’

3.Rozgrzewka

psychomotoryka

profilaktyka

1.zabawa ożywiająca „berek”

2 ćw RR w marszu, otwieranie dłoni i zaciskanie mocno pięści, RR w górze

3. ćw NN cwał bokiem ( w obie strony)

4.ćw T skłony z dotknięciecoem podłoża raz z jednej raz z drugiej storny

5.ćw mm brzucha leżenie tyłem na przedramionach „nożyce” pionowe i poziome

6.ćw T – rozkrok, RR na biodrach, skłony T w bok ( wobie strony)

7.ćw mm grzbietu leżenie przodem, wznos NN i RR w górę

8.ćw szyi – krążenia głowy w obie strony- w lekkim rozkroku

9.ćw T – krążenia T w obie strony – w lekkim rozkroku

10. podskoki 2 niskie, 3 wysoko w górę

2’

30s

1’

1’

1’

10x

10x

2x5x

2x5x

10x

4.Kształtowanie spraności i doskonalenie umiejętności

1.gra bieżna „wyścig nr” – dwie drużyny w rzędach naprzeciw siebie, uczniowie odliczają kolejno i zapamiętują swoje nr, N wywołuje nr, osoba oznaczona na tym numerem obiega przeciwną drużynę i siada na sowim miejscu, kto pierwszy zdobywa 1 pkt dla swej dróżyny– która drużyna zdobędzie większą ilość pktów ta wygrywa

2.gra na czworakach „wyścig kretów” ustawienie j.w. w rozkroku, gracze stojący na początku rzędu przechodzą na czworakach między nogami kolegów i ustawiają się na końcu, czynność tę powtarzają kolejno, wygrywa drużyna , która jako pierwsza ustawi się w początkowym ustawieniu

3. gra skoczna „zajmij miejsce” ustawienie j.w. każdy stoi na wyciąganie ręki od swefo poprzednika , szarfę kładziemy przed sobą, na sygnał pierwsi skaczą przed szarfą obunóż i taks amo kolejni gdy jest przed nimi miejsce, aż każdy stanie zpowrotem na sowim miejscu, wygrywa drużyna, która pierwsza poparwnei wykona ćwiczenie

4. wyścig z szarfą – dwa rzędy ustawione za linią, każdy trzyma szrafę, na sygnał piewsrzy z rzędu biegnie za słupek i z porotem, następna osoba chwyta się , aż  pobiegnie cąły rząd. Wygrywa drużyna szybsza

5.zabawa z mocowaniem – spychacze. Dwie drużyny siadją w szeregach na lini środkowej boiska plecami do sieibie na sygnał wzajemnie przepychają się w parach.

6.Gra rzutna do podającego – drużyna w szeregu , kapitanowie stają naprzeciw w szeregu z piłką na sygnał kapitan podaje kolejno do każdej osoby w szeregu, która oddaje piłkę do kapitana i siada skrzyżnie.Wygrywa drużyna szybsza, dokładniejsza, której gracze wszyscy siedzą.

4’

4’

4’

4’

4’

4’

5.Uspokojenie organizmu

1.Zabawa uspokajająca „skąd słychac kotka?”Uczestnicy siedzą obok siebie, wybrana osoba staje tyłem do grupy wskazane dziecko miauczy.Osoba stojąca odwraca się i stara się wskazać tę osobę, aż do skutku.Zmiana

2Marsz dookoła sali na zewnętrznych i wewnętrznych częściach stopy

3’

6.Czynności org-wych

1.Sprzatanie sali i zbiórka w dwuszeregu

2’

NA GÓRĘ