Szkoła Podstawowa |im. Józefa Lompy |w Woźnikach

ul. Powstańców Śląskich 7 tel. 343573470 e-mail: szkolawozniki@wp.pl

Wycieczka do Nikiszowca i do Planetarium w Chorzowie

19 kwietnia 2017 r.uczniowie klasy 5a, 5 b i 6a wyruszyli  na wiosenną wycieczkę, która w rzeczywistości okazała się zimową, bo śnieg prószył niczym w grudniu...

Najpierw zwiedziliśmy jedną z dzielnic Katowic - Nikiszowiec. To niezwykłe miejsce pokazuje, jak pięknie można zachować historię Śląska i obcować z nią na co dzień. Zobaczyliśmy cudowny   kościół św. Anny stojący w samym centrum osiedla. Trzeba dodać, że nie jest to osiedle, jakie zwykliśmy oglądać - to szereg budynków z cegły często zdobionych kwietnymi rysunkami. Tuż obok kościoła znajduje się również dostojny gmach poczty. 

 

Po spacerze ulicami Nikiszowca udaliśmy się do Muzeum Historii Katowic, gdzie mogliśmy obejrzeć wyposażenie dawnej pralni i magla oraz przekonać się, jak wyglądały wnętrza typowych mieszczańskich i robotniczych mieszkań. 

 

Wycieczkę po Nikiszowcu zakończyliśmy w urokliwej  kawiarni Cafe Byfyj. Wszystkim polecamy domowe wypieki, które można tu zakupić:)

 

Kolejnym punktem programu był seans w Planetarium w Chorzowie. Dowiedzieliśmy się tutaj, jak nazywają się układy gwiazd widoczne na niebie w różnych porach roku. Przypomnieliśmy sobie też, co sprawia, że po nocy nastaje dzień i co powoduje ruch obiegowy Ziemi. 

 

W ten sposób nasza wycieczka dobiegła końca, ale  jeszcze długo będziemy wspominać ten zimowy, kwietniowy dzień spędzony w otoczeniu śląskich perełek architektury i nauki.