Spotkanie z Markiem Szołtyskiem

"Już damfmaszyna stoi na glajzach,
Srogo jak pieron, tusto jak szpajza,
Czeko jom rajza"

Dzisiaj w naszej szkole pojawił się niezwykł gość - pan Marek Szołtysek– śląski pisarz, dziennikarz, historyk​, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską, redaktor Gazety Rybnickiej.
Wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści o śląsku, jego historii i tradycjach. Przypomnieliśmy sobie i poznaliśmy wiele śląskich wyrazów. Pan  Szołtysek mówiąc do nas posługiwał się gwarą śląską. My na lekcjach edukacji regionalnej również poznawaliśmy język naszego regionu, ale nie znamy go jeszcze tak dobrze, jak mogliśmy to usłyszć dzisiaj.

Z okazji dzisiejszego spotkania dzieci zaprezentowały zabawy, wierszyki i śląskie piosenki, których nauczyły się na lekcjach edukacji regionalnej, które w naszej klasie prowadziła pani Aldona Hryciuk. To właśnie pani Aldona zaprosiła dzisiejszego gościa do naszej szkoły. My dodatkowo uświetniliśmy to spotkanie ubierając się w śląskie stroje regionalne.

Dla dzieci, które uczestniczyły w lekcjach edukacji regionalnej autor przygotował prezenty - pięknie wydane swoje książki - oczywiście napisane po śląsku a w dodatku z imienną dedykacją dla każdego z uczniów.