Wycieczka klas 7a, 8a i 8b do Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

W dniu 22 września 2021 roku klasy 7a, 8a i 8b pod opieką Pań: mgr Darii Płaszczymąki, mgr Katarzyny Kaczmarczyk Mośny, mgr Iwony Matyi oraz Pana mgr Krzysztofa Fabiańczyka, udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór, gdzie zwiedziły Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.
Uczniowie zwiedzili Kopalnię Srebra, która jest unikatową atrakcją turystyczną na skalę europejską, pokazującą podziemne wyrobiska po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W lipcu 2017 roku wraz z zespołem innych tarnogórskich zabytków została wpisana na prestiżową listę UNESCO. Długość trasy turystycznej w kopalni to 1740 m z czego większość pokonuje się pieszo a 270 m przepływa się łodziami podziemną sztolnią.
Następnie nasi uczniowie zwiedzili również Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli malowniczy podziemny szlak wodny, który znajduje się pomiędzy szybami Ewa i Sylwester, kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Nasi uczniowie siedząc w łodziach w tajemniczej scenerii, przy świetle migoczących lamp karbidowych, przepłynęli wzdłuż pięknych załomów skał dolomitowych.
Podczas wycieczki można było obserwować tworzące się współczesne stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykute w skale.