Wyjazd nauczycieli do Bułgarii. Temat spotkania: Jesteś tym co jesz, jak mieć zbilansowaną dietę.

Wyjazd nauczycieli do Bułgarii. Temat spotkania: "Jesteś tym co jesz, jak mieć zbilansowaną dietę".

Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach wraz z nauczycielami  szkół  partnerskich z Estonii, Hiszpanii, Bułgarii i Turcji, realizują projekt unijny ERASMUS + pod tytułem “Healthy eating and movement for a better quality of life”.

W dniach od 06 do 12 marca 2022r. nauczycielki: mgr Daria Płaszczymąka, mgr Katarzyna Kaczmarczyk-Mośny i mgr Ewa Duda- Zaręba uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu w Bułgarii w „Peyo Yavorov” Secondary School, Chirpan. Była to już trzecia wymiana partnerska ( po Turcji i Estonii). Następne już wkrótce w Hiszpanii i w Polsce.

Głównym celem projektu jest zwalczanie złych nawyków żywieniowych, propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. W czasie międzynarodowych spotkań nauczyciele wymieniają się  swoimi metodami pracy i doświadczeniami, dotyczącymi powyższych zagadnień. Dokonują analizy dokonanych działań i planują następne.

Działania projektowe rozpoczęły się od spotkania uczestników projektu, podczas którego omówione zostały wszystkie dotychczasowe aktywności realizowane z uczniami mające na celu utrwalanie zasad zdrowego żywienia. Uczniowie naszej szkoły wykonywali prace plastyczne, modele dydaktyczne,  gazetki ścienne, pisali wiersze, piosenki, wykonywali doświadczenia biologiczne obrazujące działanie układu pokarmowego, przygotowywali zdrowe posiłki i napoje.

Omówiono i podsumowano jedno z ważniejszych działań projektowych  „Food Diaries”. Zadaniem uczniów było zapisywanie każdego dnia  wartości energetycznych spożywanych produktów żywnościowych oraz ilość energii spożytkowanej podczas aktywności fizycznej. Na tej podstawie obliczali dzienny bilans energetyczny. Czynności te wykonywali uczniowie klasy 8a w ciągu jednego miesiąca.

Kolejnym punktem  było przedstawienie prezentacji multimedialnych na temat: „ Healthy recipes from the national cuisine” i „ Folk dances- a source of healthy living”. Ustalono również  sposoby upowszechniania rezultatów projektu.

Następnie samodzielnie wykonaliśmy pamiątki,  uczestniczyliśmy w prezentacji bułgarskich tańców narodowych i w degustacji zdrowych posiłków charakterystycznych dla regionu Stara Zagora przygotowanych przez uczniów wraz z rodzicami. Braliśmy aktywny udział w grach i zabawach sportowych przeprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego szkoły partnerskiej.

Dyrektor szkoły Trifon Jordanov zapoznał nas z funkcjonowaniem szkoły. Spotkaliśmy się z nauczycielami i uczniami różnych grup wiekowych, którzy bardzo serdecznie nas powitali poprzez wiersze, piosenki i obdarowali własnoręcznie przygotowanymi pamiątkami.

Mięliśmy okazję zwiedzić muzeum poświęcone patronowi szkoły a jednocześnie założycielowi miasta Chirpan Peyo Yavorov. W mieście Stara Zagora poznaliśmy funkcjonowanie organizacji Green Balkans, zajmującej się przywracaniem zagrożonych wyginięciem gatunków do ich naturalnego środowiska. Zwiedziliśmy Plovdiv, który jest nie  tylko najstarszym  miastem w Bułgarii ale i  drugim co do wielkości. Zobaczyliśmy tradycyjną bułgarską  architekturę, starożytne ruiny rzymskiego teatru, liczne kościoły i wyjątkowo ciekawy meczet Dżumaja. W ramach promowania zdrowego i aktywnego stylu życia odbyliśmy pieszą wędrówkę szlakiem Bachkovo eco trail, podczas której zwiedziliśmy Twierdzę Asen i klasztor Bachkovo.

Spotkanie szkół partnerskich zakończyło się ustaleniem nowych zadań do wykonania, ewaluacją  i wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w projekcie.