Wizyta w Estonii

Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Woźnikach realizuje obecnie projekt unijny “Healthy eating and movement for a better quality of life”.

Działanie to jest odpowiedzią  na pojawiające się coraz częściej wśród  dzieci w wieku szkolnym niezdrowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. To niestety niesie za sobą zagrożenie nadwagą i otyłością, które znacznie przyczyniają  się do  zwiększenia zachorowań i mają negatywny wpływ  na psychikę zwłaszcza młodego człowieka.  Wszystkimi osiągnięciami, refleksjami, doświadczeniami uczestnicy dzielą się na bieżąco, biorąc udział w różnych przedsięwzięciach w ciągu całego czasu trwania projektu.

 

W ramach tego  przedsięwzięcia  uczniowie, nauczyciele, rodzice angażują się w szereg zadań realizowanych na poziomie szkoły. Nauczyciele wyjeżdżają do szkół partnerskich w celu dokonania podsumowania realizowanych działań i wymiany doświadczeń.

Właśnie dlatego w dniach od 21 do 27 listopada br. nauczycielki: Magdalena Nowak, Sylwia Szulc i Agnieszka Tyka uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu w Estonii  w miejscowości  Kohtla Jarve leżącej nad Morzem Bałtyckim w odległości 50 km od granicy z Rosją. Pojawili się tutaj również przedstawiciele szkół z Bułgarii, Hiszpanii i  Turcji. Gospodarzem było przedszkole  Kohtla-Järve Lasteaed Tareke. 

 

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją na temat placówki goszczącej oraz Estonii, a następnie wszyscy uczestnicy przedstawili przygotowane materiały na temat turystyki i aktywności na świeżym powietrzu typowych dla dzieci w ich szkołach. Estońskie przedszkolanki zaangażowały zebranych w szereg zabaw, tańców, konkurencji sportowych przeprowadzonych na podwórku wraz z przedszkolakami z Kohtla Jarve. Takie formy spędzania czasu mimo mroźnej i śnieżnej pogody pokazały, że aktywność fizyczna jest nie tylko świetnym sposobem na zdrowie, ale także na zawiązywanie znajomości i  doskonalenie umiejętności językowych. Organizatorzy przedstawili też szereg zabaw rozwijających, np.: zabawy rytmiczne z tubami muzycznymi, z poduszkami , z kolorowymi gumkami do włosów oraz  z klockami LEGO.

W czasie wizyty w Estonii zorganizowano również biegi na orientację w parku miejskim oraz w lesie, które podsumowano piknikiem na śniegu. Spotkanie z naturą było również okazją do obejrzenia  zamarzającego wodospadu Valaste malowniczo położonego nad Bałtykiem. Inną atrakcją było zwiedzenie muzeum oraz kopalni łupków ilastych, które to stanowią zasób naturalny tego kraju i są głównym surowcem wykorzystywanym  w dwóch największych na świecie elektrowniach  opalanych tym paliwem znajdujących się w Estonii.

Kolejny punkt poznawania kraju to odwiedzenie muzeum mleczarstwa, gdzie odbyły się warsztaty wytwarzania wyrobów z twarogu.  

Inny charakter Estonii uczestnicy odkryli dzięki wizycie we wspaniałej barokowej rezydencji Palmse Manor. Ten otoczony naturalnym środowiskiem skansen przedstawia przegląd życia i architektury estońskiego  dworu na przestrzeni wieków. Zwiedzający mogli podziwiać walory całej  posiadłości podczas przejażdżki bryczkami.

 

 

Podsumowaniem tygodniowego spotkania było wręczenie certyfikatów unijnych i zaplanowanie wizyt w kolejnych krajach.

Niewątpliwie można stwierdzić, iż to wydarzenie przyczyniło się do realizacji projektu, który  ma za zadanie podnieść wśród wszystkich uczestników świadomość znaczenia zdrowego żywienia, zwiększyć aktywność fizyczną oraz poprawić umiejętności komunikacyjne.

Nasza szkoła będzie gościć partnerów projektu już w czerwcu. Mamy nadzieję, że będą oni równie zachwyceni Polską, jak my czasem spędzonym w Estonii.

NA GÓRĘ