Szkolenia na Corfu

W dniach 19 – 31 lipca nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach: Aneta Rygoł, Sylwia Szulc, Agnieszka Tyka i Nina Wolska uczestniczyły  w kursach zorganizowanych przez Andrioti School na Corfu w Grecji. W ten sposób realizowały część zadań związanych z udziałem w projekcie „Kreowanie nowej jakości pracy szkoły poprzez zagraniczne doskonalenie nauczycieli” w ramach programu Erasmus+.

 

Uczestnicząc w kursie  „Teaching critical thinking in the teen and young adult classroom”, pani Aneta Rygoł  miała możliwość poznać nie tylko  nowe metody przekazywania wiedzy, ale również metody motywacyjne i wspierające rozwój krytycznego oraz kreatywnego myślenia.  Podczas kursu przedstawiono również sposoby na wzbudzenie u dzieci i młodzieży ich naturalnej, wrodzonej potrzeby poznawczej oraz uwolnienia ich potencjału, dzięki czemu nauka staje się satysfakcjonująca i przyjemna.

 

„Robotics and STEM In schools” to kurs, który zainteresował panią Sylwię Szulc. Jego celem było praktyczne ujęcie projektowania i wdrażania nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) przy użyciu robotyki. Ich  rozwijanie z uwzględnieniem doskonalenia kompetencji społecznych  stanowi wielką potrzebę dzisiejszych uczniów. Prowadzone zajęcia uatrakcyjniono wykorzystaniem możliwości zestawu konstrukcyjnego LEGO Mindstorms i programowaniem LabView.

 

Pani Agnieszka Tyka była uczestniczką kursu „Filmmaking, creativity and storytelling in the classroom”, który koncentrował się na tworzeniu ciekawych historii filmowych  z zastosowaniem  modelu tragedii Arystotelesa. Zajęcia prowadził znany i nagradzany w Grecji reżyser filmowy Iakovos Panagopoulos. Kursanci mieli okazję obserwować  go i współpracujących z nim kamerzystów. Podczas spotkania w  plenerze  nagrywano wywiad przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Na podstawie nabytych umiejętności kursanci zredagowali konspekty lekcyjne zawierające elementy sztuki filmowej. Taka forma wypowiedzi pozwoli uczniom w kreatywny sposób pokazać wydarzenia z życia swojej klasy oraz losy bohaterów szkolnych lektur.

 

 

Z kolei pani Nina Wolska wzięła udział w kursie  „Gamification and Game-Based Learning for Social Inclusion”. Zajęcia pokazały, jak użyć metody  Game-Based Learning (GBL) w czasie lekcji. Nauka oparta na grach zapewnia nowe i innowacyjne rozwiązania dla poprawy jakości nauczania. GBL wykorzystuje takie umiejętności jak: wielozadaniowość, krytyczne myślenie, podejmowanie ryzyka. Game-Based Learning zmienia tradycyjne podejście do nauczania na nowe i nowoczesne, które gwarantuje wyniki wysokiej jakości, pozwala uczniom nabrać pewności w korzystaniu z technologii w edukacji, rozwija kreatywne i innowacyjne myślenie.

 

Usytuowanie szkoły prowadzącej kursy w centrum miasta i wyspy Corfu stworzyło wiele okazji do  poznania greckiej kultury, kuchni i historii w towarzystwie kursantów z całej Europy. Panie zwiedziły urocze zakątki starówki miasta, a w szczególności  Old Fortress, Pałac św. Michała i Jerzego wraz z ogrodami oraz malowniczy port Corfu. Szkoła zapewniła także wyprawę na wyspy Paxos I Antipaxos wraz z odwiedzeniem zachwycających lazurem grot  Blue Caves. Wyspa szczyci się sławą z powodu licznych plaż, piaszczystych i kamienistych oraz mieszanych, zachęcających do wypoczynku i podziwiania skalnych formacji otaczających wybrzeże. Na szczególne uznanie zasługują miejscowości takie jak: Paleokastritsa, Kassiopi z widokiem na albańskie góry, a także Glyfada z cudownie złocącym się w słońcu piaskiem.

 

Podsumowaniem wyjazdu było zdobycie certyfikatów z poszczególnych kursów oraz nawiązanie kontaktów z zagranicznymi szkołami, co jest inspiracją do działania zarówno dla  nauczycieli, jak i dla uczniów. Zajęcia doskonalące umiejętności  w zakresie kompetencji kluczowych oraz przybliżające kulturę   europejską pomagają motywować dzieci do nauki, czego wyrazem będą projekty eTwinningowe stanowiące  następne przedsięwzięcia w ramach podjętego projektu. To wszystko sprawia, że udział w zagranicznych szkoleniach kadry szkolnej jest godną polecenia i wartościową  formą doskonalenia zawodowego oraz szansą na rozwój osobisty.

NA GÓRĘ